اگر شما و یا یکی از نزدیکان شما مبتلا به پوپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک و یا به اختصار ITP می باشید، باید بدانید که مهمترین نکته در کنترل بیماری ، کنترل منظم اندازه پلاکت ها از طریق آزمایش CBC می باشد.

درمان در کودکان ممکن است نیاز به هیچ کاری نداشته باشد و بیمار خود به خود بهبود یابد، با این حال کودک خود را تحت نظر پزشک قرار دهید.

در بزرگسالان مراحل درمان کمی پیچیده تر است، زیر بزرگسالان معمولاً مبتلاً به ITP مزمن می شوند و شرابط برایشان شدیدتر شده و درمان طولانی مدت می شود.

با این حال باید بدانید که این بیماری به هیچ وجه قرار نیست زندگی روزمره شما را مختل کند، فقط شما باید تحت درمان باشید و تا حدودی مراقبت بیشتری از خود داشته باشید.

پیش از شروع درمان در ITP مزمن، پزشک در مورد مصرف بعضی از داروها به شما هشدار می دهد: آسپرین، ایبوبروفن و وارفارین

 

مهار سیستم ایمنی

درمان از داروهای ضعیف تری مانند کورتیکواستروئید های خوراکی شروع می شود. نمونه معروفی از این داروها قرص پردنیزون هست که ممکن است با دوز 50 یا 75 آغاز شود. این دارو فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می دهد. کاهش فعالیت این سیستم به این معنی هست که حمله های آنتی بادی ها به پلاکت های شما نیز کمتر می شود، در نتیجه تعداد کمتری پلاکت از بین می روند و پلاکت های شما بالا می آیند. دوره درمان با این دارو حدود 2 تا 6 هفته می باشد و پس از بالا آمدن سطح پلاک شما می توانید تحت نظر پزشک دوز دارو را پایین بیاورید.

توجه: قطع ناگهانی این دارو موجب صدمات جدی به بیمار خواهد شد.

همچنین مصرف بلند مدت این دارو نیز عوارضی مانند قند خون بالا، آب مروارید ، عفونت و پوکی استخوان را به همراه خواهد داشت.

 

تزریق برای افزایش پلاکت

اگر کورتیکواستروئید جواب نداد درمان های دیگری آغاز می شود، برخی از پزشکان برای مدت دوهفته تزریق گلوبین ایمنی (IVIG) را پیشنهاد می دهد. تزریق این دارو همچنین در مواردی که بیماران ITP دچار خونریزی شدید می شوند نیز استفاده می گردد و از داروهای اورژانسی این بیماری به حساب می آید.

عوارض جانبی این دارو سردرد، استفراغ و یا فشارخون پایین است.

 

داروهای افزایش تولید پلاکت

آگونیست های گیرنده ترومبوپپتین مانند رومیپلوستیم (Romiplostim) و الترومبوپگ (eltrombopag) داروهایی هستند که به مغز استخوان کمک می کنند تا پلاکت بیشتری تولید کند.

 

مهار سیستم ایمنی بدن

داروهایی مانند مبترا (ریتوکسیماب / ریتوکسان) باعث کاهش پاسخ سیستم ایمنی بدن می شوند و در نتیجه تخریب پلاکت ها کمتر می شود و کم کم افزایش پیدا می کنند. پزشک شما ممکن است یک دوره هفت هفته ای را بصورت تزریق هر هفته 600 میل مبترا برای شما تجویز کند. در صورت دریافت پاسخ پس از چهار هفته درمان ادامه پیدا می کند، در غیر اینصورت درمان متوقف و درمان های دیگری شروع می شود.

برداشتن طحال

طحال معمولاً مقدار زیادی پلاکت را در خود ذخیره می کند. جراحی برداشتن طحال باعث آزاد شدن این پلاکت ها می شود و به این ترتیب پلاکت خون بالا می آید.

طحال در کودکان کارهای زیادی مانند تولید پلاکت انجام می دهد و برداشتن آن برای آنها توصیه نمیشود. اما در بزرگسالان طحال کم کارتر می باشد، نه مثل آپاندیس، اما کم کار است.

با این حال در صورت نیاز به این کار از پزشک خود بخواهید معایب و مزایای آن را برای شما شرح دهد.

همچنین قبل از جراحی طحال چند واکسن است که باید حتماً بزنید.

 

آزاتیوپورین

این دارو (Azasan / Imuran) نیز برای درمان ITP استفاده شده است، اما تأثیر آن هنوز ثابت نشده است و همچنین عوارض جدید مانند تب، سردرد، تهوع، درد عضلانی و استفراغ داشته است.

 

«درمان در آینده»

 

Tavalisse (فسفاتینیب دی سدیم)

این دارو به تازگی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA بررسی و تأیید شده است است، وجه تمایز این دارو با دیگر داروها که سیستم ایمنی را ضعیف می کنند این است که این دارو از تخریب پلاکت ها جلوگیری می کند.

Tavalisse در دو نوع 100 و 150 میلی گرمی روانه بازار شده است و معمولاً به صورت دو قرص در روز توصیه می شود.

این دارو در صورت جوابدهی بر بیمار سطح پلاکت را حداقل بالای 50 نگاه می دارد که این امر می تواند خیال بیمار را از خونریزی های مهلک آسوده کند.

از عوارض جانبی این دارو بالارفتن فشار خون است که در صورت مشاهده این عارضه بر بیمار، پزشک ممکن است تمهیداتی را بیاندیشد.

انتظار می رود به زودی این دارو را در ایران شاهد باشیم.

 

PRTX-100

احتمالاً  این دارو نیز در آینده نه چندان دور به بازار خواهد آمد. این دارو توسط محققان کلمبیایی تولید شده است.