وقتی تعداد پلاکت ها در بدن پایین می آید و علتی هم برای آن مشخص نیست، به آن Immune Thrombocytopenic Purpura یا به اختصار ITP می گویند.

ITP نوعی بیماری ضعف ایمنی بدن می باشد که شاید بد نباشد بدانید که نسبتاً شایع است و البته در خانم ها بیشتر دیده می شود.

نشانه های ITP

برخی نشانه های شایع این بیماری به این شکل است:

  • خونریزی شدید در قاعدگی
  • لکه های کوچک تا حدو نیم سانتی متر روی پوست
  • کبودی های کوچک روی بدن، خصوصاً روی ساق پا
  • خونریزی لثه مثلاً هنگام مسواک زدن
  • خون دماغ شدن

نوع حاد بیماری

آی.تی.پی به طور کلی به دو نوع حاد و مزمن طبقه بندی می شود. در نوع حاد که بیشتر در کودکان شایع است، معمولاً علائم اولیه بصورت بیماری های ویروسی قبل از آغاز ترومبوسیتوپنی دیده می شود. چند مورد که در وقوع بیماری حاد ITP دخیل هستند شامل آبله مرغان، سرخک، سرخجه، اپشتن بار، عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی می باشند. البته ITP حاد حتی پس از واکسینه کردن این بیماری ها نیز ممکن است به وقوع بپیوندد.

ریکاوری در این بیماران معمولاً حدود دو ماه است، امام ممکن است شش تا یک ماه نیز ادامه پیدا کند

 

نوع مزمن بیماری

این بیماری معمولاً در افراد بالغ و به خصوص در خانم ها دیده می شود. ITP مزمن یک بیماری ایمنی است که در آن ایمنوکمپلکس ها به پلاکت ها متصل می شوند و به همین دلیل کبد، مغز استخوان و طحال آنها را دفع می کند و در نهایت باعث کاهش شدید می شوند. ایمنوکمپلکس ها به مگاکاریوسیت ها نیز متصل می شوند و از تولید موثر پلاکت جلوگیری می کنند.

در مواردی که میزان پلاکت در حدود 50000 عدد در میکرولیتر است، معمولاً پزشک درمانی را آغاز نمی کند. اما پلاکت پایین تر از این مقدار و خصوصاً پایین تر از 35 هزار نیاز به توجه ویژه و شروع درمان دارد.