قرص های TAVALISSE که داروهای تخصصی برای درمان ITP هستند به تازگی در اوایل 2018 از FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) مجوز گرفته اند.

 • TAVALISSE برای چه کسانی است؟ TAVALISSE برای بیماران بالغ مبتلا به ITP مزمن است که پاسخ کافی به درمان های قبلی نداشته اند. درمان توالیس برای کودکان هنوز تأیید نشده است.
 • چگونه مصرف می شود؟ TAVALISSE یک قرص خوراکی است که دو بار در روز، با و یا بدون غذا مصرف می شود.
 • این قرص چگونه در بدن کار می کند؟ TAVALISSE یک مهارکننده تیروزین کیناز است که تریروزین کیناز طحال (SYK) را هدف قرار می دهد و به این ترتیب متابولیت عمده فعال، تخریب پلاکت ها توسط آنتی بادی ها را متوقف می کند.

همانطور که می دانید، درمان های فعلی به این صورت است که از طریق تخریب سیستم ایمنی یا افزایش پلاکت ها، سطح پلاکت را به اندازه مطمئن می رسانند. اما داروی توالیس مکانیزمی متفاوت دارد:

توالیس باعث کاهش روند تخریب پلاکت هایی می شود که توسط سیستم ایمنی بدن از بین می رود. به این ترتیب خطر خونریزی کاهش پیدا می کند.

Tavalisse به طور خاص تیروزین کیناز (SYK) در طحال را مورد هدف قرار می دهد، این بخش مهمی از مسیری است که به تخریب پلاکت ها منتهی می شود.

همچنین Tavalisse اولین و تنها دارویی است که به طور خاص برای ITP مزمن بزرگسالان ساخته شده است و به صورت قرص است.

در مطالعات بالینی صورت گرفته نشان داده شده است که توالیس در طول زمان تعداد پلاکت ها را افزایش می دهد.

از توالیس چه انتظاری می توان داشت؟

در یک مطالعه 6 ماهه که بر روی 150 بیمار بزرگسال مبتلا به ITP مزمن صورت گرفت نتیجه گرفته شد که TAVALISSE بر روی بیماران موثر بوده است. همه بیماران سابقه درمان های قبلی مانند استروئیدها، ایمونوگلوبین ها، ریتوکسیماب (مبترا)، ترومبوپیتین، آگونیست و یا اسپلونکتومی داشتند، اما توالیس بدون در نظر گرفتن درمان های قبلی برای آنها موثر بود.

بیمارانی که پاسخ پایدار داشتند، پس از 6 ماه دارای متوسط شمارش پلاکت 95000 در هر میکرولیتر بودند. متوسط تعداد پلاکت ها در شروع مطالعه حدود 16000 بود.

بسیاری از بیماران که پاسخ مثبت به توالیس دادند، در اولین چکاپ (حدود دوهفته بعد) افزایش تعداد پلاکت ها را مشاهده کردند. پزشک شما باید شمارش پلاکت ها را کنترل و تنظیمات لازم برای جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه را برای شما انجام دهد. توجه داشته باشید که بدن هر فرد منحصر بفرد است و ممکن است شما پاسخی متفاوت به توالیس داشته باشید.

در یک کارآزمایی بالینی که هنوز (ژوئن 2018) در حال انجام است، معلوم شد در افرادی که به TAVALISSE پاسخ مثبت دادند، اثرات مثبت دارو هنوز پابرجاست.

چه مدت باید TAVALISSE را مصرف کنم؟

توالیس دارویی است که هر روز و طبق تجویز مصرف می کنید. پزشک شما به شما توصیه می کند که تاوالیس را تا زمان دریافت نتیجه پایدار از آزمایش CBC و شمارش پلاکتی مناسب، مصرف کنید. ITP یک بیماری مزمن است، بنابراین مهم است که حتی اگر شما در اوایل نتایج مثبت مشاهده کردید باز هم تعداد پلاکت خود را کنترل کنید. اگر نیاز به تغییر دوز دارو باشد، پزشک شما این موضوع را با شما مطرح خواهد کرد.

عوارض جانبی و اطلاعات ایمنی مهم در رابطه با TAVALISSE

توالیس ممکن است چند عارضه جانبی مهم داشته باشد که طی آن پزشک ممکن است عوارض را به طرق مختلف کنترل کند و یا دوز داروی شما را تغییر دهد و یا کلاً آنرا متوقف کند، این عوارض عبارتند از:

 • فشار خون بالا: در افرادی که از توالیس استفاده می کنند، ممکن است فشارخون تشدید شود و یا افرادی که تا کنون فشار خون نداشته اند ، مبتلا به فشار خون شوند. گاهی ممکن است این فشار خون تشدید شود و بالاتر برود. پزشک ممکن است از داروهای فشار خون استفاده کند و یا در صورت استفاده فعلی، داروها را تغییر دهد. در صورت سردرد، سردرگمی، سرگیجه، درد قفسه سینه یا تنگی نفس با پزشک مشورت کنید یا در صورت تشدید به اورژانس مراجعه کنید.
 • مشکلات کبدی: تغییر در عملکرد کبدی خون در هنگام مصرف توالیس رایج است، مشکلات کبدی در هنگام مصرف این دارو ممکن است شدید باشد. پزشک شما به طور مرتب آزمایش های خون را بررسی می کند تا عملکرد کبد در طول درمان با Tavalisse را تحت کنترل درآورد.
 • اسهال: این مورد در افرادی که تحت درمان با توالیس هستند رایج است و می تواند حتی شدید باشد. اگر این عارضه را مشاهده کردید به پزشک خود بگویید، او ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی شما، دستور نوشیدن آب بیشتر و یا تجویز دارو برای محدود کردن علائم اسهال را تجویز کند.
  برای جلوگیری از هدررفت آب بدن در هنگام اسهال، در طول روز مایعات زیادی مصرف کنید، همچنین الکترولیتها و چای را در دستور کار قرار دهید. غذاهای کوچک و با فیبر زیاد مثل آجیل بخورید و غذاهای تند یا چرب را محدود کنید.
 • کاهش تعداد گلوبول ها سفید خون (نوتروپنی): در طول درمان با Tavalisse تعداد گلوبول های سفید خون شما کاهش می یابد. این امر ممکن است شدید باشد و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.  پزشک شما باید این مورد را بصورت مرتب در آزمایشان خون بررسی کنید و تمهیدات لازم را در نظر بگیرد.
 • دیگر عوارض شایع که ممکن است اتفاق بیوفتد شامل حالت تهوع، راش، سرگیجه، خستگی، عفونت تنفسی، درد قفسه سینه، درد معده می باشند.
 • ممکن است عوارض دیگری نیز در هنگام مصرف دارو اتفاق بیوفتد که ما نمی دانیم.

توالیس، یک داروی خوردنی

توالیس محدودیت غذایی ندارد و در دو دوز 100 و 150 میلی‌گرم ارائه می شود، دو بار در روز با و یا بدون غذا استفاده می شود.

بر اساس پاسخ شما به درمان، پزشک شما برنامه درمان مناسبی را برای شما تجویز خواهد کرد. شما باید TAVALISSE را دقیقاً همانطور که پزشک به شما می گوید، مصرف کنید.

پزشک چگونه برنامه درمانی من با توالیس را تنظیم می کند؟

پزشک شما با توجه به میزان شمارش پلاکت خون و موارد دیگر از جمله تعداد گلوبول های سفید، عملکرد کبد، فشار خون و سایر موارد برنامه درمانی شما را تنظیم و دوزهای مناسب را تجویز می کند.

قبل از مصرف توالیس اگر هر یک از موارد زیر را دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • فشار خون بالا
 • مشکلات کبدی
 • بارداری (توالیس ممکن است به نوزاد شما آسیب بزند)،  پزشک شما کنترل شدید بر روند بارداری شما خواهد داشت و این کنترل تا حداقل یک ماه پس از آخرین دوز توالیس باید ادامه داشته باشد.
 • تصمیم برای بارداری
 • داروهای مصرفی
 • مکمل های گیاهی

چه چیز دیگری باید در مورد مصرف TAVALISSE بدانم؟

اگر شما مصرف یک وعده از دارو را فراموش کردید، قرص بعدی را در همان زمان برنامه ریزی خودش بخورید، نه زودتر. همچنین اگر بیش از حد توالیس مصرف کردید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید یا به نزدیکترین اورژانس مراجعه نمایید.

پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، و مکمل های گیاهی مطلع کنید. مصرف TAVALISSE با بعضی از داروهای دیگر،  ممکن است بر رفتار این دارو و همچنین سایر داروهای مصرفی تاثیر بگذارد. داروهایی را که مصرف می کنید را بشناسید. یک لیست از آنها را نگه دارید و زمانی که یک داروی جدید دریافت می کنید، آن را به پزشک متخصص  و داروساز خود نشان دهید

چگونه باید TAVALISSE قرص را نگهداری کنیم؟

 • TAVALISSE را در دمای اتاق بین 68 تا 77 درجه فارنهایت نگه دارید (20 تا 25 درجه سانتیگراد).
 • بطری TAVALISSE حاوی 2 کانستر خشک کننده است که کمک می کند دارو را خشک بماند. خشک کن ها را از بطری حذف نکنید و بطری قرص را نیز عوض نکنید.
 • دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

توالیس را به سبک زندگی خود اضافه کنید

داروی TAVALISSE را حتماً سر موقع بخورید، اگر یک وعده را فراموش کردید، وعده بعدی را زودتر نخورید و تا زمان مصرف قرص بعدی صبر کنید. اگر توالیس را زیاد مصرف کردید، حتماً با پزشک خود تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.

برای فراموش نکردن وعده های مصرف توالیس می توانید از Reminder های موبایل استفاده کنید یا از دوستان یا خانواده بخواهید که مصرف به موقع را به شما یادآوری کنند، یا هر دو!

یک نگاه کوتاه به اثرات درمانی توالیس

همیشه در درمان ITP نگهداری شمارش پلاکتی مناسب پس از درمان، یک چالش بوده، به نظر می رسد توالیس در این امر موفق تر بوده است.

 • در آزمایشات، توالیس تنها پس از دو هفته خودنمایی کرده است.
 • دارو خوردنی است و نیاز به عملیات پیچیده نداد.
 • از یک روش متفاوت برای محدود کردن تخریب پلاکت ها استفاده می کند.

قیمت این دارو

توالیس در حال حاضر یک داروی فوق العاده گران قیمت می باشد، شاید برای شما هم مثل من تعجب برانگیز باشد که یک بسته قرص 9450 دلار قیمت داشته باشد!

در حال حاضر این دارو برای شهروندان ایالات متحده آمریکا که دارای بیمه تجاری هستند، 15 دلار و برای سایرین 9450 دلار می باشد. طنز تلخی در قیمت این دارو هست، اول اینکه قیمت دارو برابر دو سه سال کار ایرانیان هست، دوم اینکه تفاوت بیمه های ایران با آمریکا از کجاست تا کجا!!

به هر حال شرکت Rigel که این دارو را تولید کرده است، هنوز برای فروش این دارو در خارج از آمریکا برنامه ریزی نکرده است، ممکن است سیاست های فروش در کشورهای کم درآمد تغییرات زیادی داشته باشد. علاوه بر آن این داروها معمولاً تا به دست مصرف کننده ایرانی برسد، از چند پل تخفیف عبور می کنند. اول اینکه با ارز دولتی وارد می شوند. دوم اینکه دولت خودش هم روی قیمت فروش دارو یک سوبسید پرداخت می کند و سوم اینکه بیمه گذار نیز درصدی فرانشیز از بیمار دریافت می کند و مابقی را خودش تقبل می کند. در مورد داروهایی از این دست، فرانشیز نیز معمولاً بسیار کم است. زیرا دارو تقریباً حیاتی محسوب می شود.

امیدواریم مسئولان مربوطه برای واردات این دارو وارد عمل شوند و مذاکرات لازم با کمپانی Rigel را برای خرید این دارو و در دسترسی ایرانیان قرار دادن انجام دهند.