Nplate نام تجاری داروی رومیپلوستیم می باشد.

این دارو با تحریک مگاکاریوسیت ها در مغز استخوان، باعث می شود که بدن شما پلاکت بیشتری تولید کند. در حقیقت وقتی تولید پلاکت بیشتر از توان تخریب آنها توسط آنتی بادی ها باشد، نتیجه این میشود که تعداد پلاکت بیشتری در بدن خواهد ماند.

این دارو قبل از طحال برداری و بعد از آن قابل استفاده می باشد. معمولاً پزشکان قبل از طحال برداری شانس این دارو در درمان ITP را نیز امتحان می کنند.

قیمت دارو

اِن پلیت داروی نسبتاً گرانی می باشد، در گذشته در آمریکا هزینه تزریق هفتگی آن بدون بیمه حدود 55000 دلار بوده است ، در ایران قیمت این دارو حدود سه میلیون و دویست هزار تومان (مرداد 97) می باشد که با احتساب بیمه تأمین اجتماعی حدود 70درصد ارزانتر یعنی 980 هزار تومان دریافت می شود.

بدنیست بدانید که در سالهای گذشته که قیمت این دارو گرانتر بوده است، گاهی یک ویال از این دارو را به دو بیمار تزریق می کرده اند.

این دارو در ویال های 500mcg و 250mcg موجود است.

 

دوز مصرف

این دارو برای بیماران ITP در صورت جوابدهی بصورت ماهانه استفاده می شود، البته ممکن است پزشک شما این دوز را تغییر دهید و یا در ابتدا دوز بیشتری را استفاده کند، مثلاً در ابتدای مصرف هر سه روز یک عدد (تا سه الی چهار عدد) و سپس ماهی یک عدد تجویز کند. و یا سه تزریق اول را هفتگی تجویز کند. این بستگی به جوابدهی شما به دارو دارد.

پروتکل اصلی مصرف بصورت 1میکروگرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بیمار است.

همچنین برای شمارش پلاکتی بالای 400 به هیچ عنوان نباید این دارو را مصرف کرد.

 

عوارض شایع

از عوارض شایع این دارو می توان به درد ماهیچه و مفاصل و بی خوابی اشاره کرد.

دیگر عوارض مهم شامل ترومبوسیتوز (لخته خطرناک)، فیبروز مغر استخوان و کم خونی بعد از قطع دارو می باشد.

نگهداری

این دارو در یخچال بین دمای دو تا هشت درجه نگهداری می شود و باید از یخ‌زدگی آن جلوگیری بعمل آورد.