با توجه به سوالات برخی از کاربران در رابطه با تزریق واکسن کرونا برای بیماران ITP متأسفانه باید بگوییم:

پس از ده ها تماس با مراکز مختلف متوجه شدیم که بیماری ITP علیرغم استحقاق شدید برای دریافت واکسن، تا این لحظه جزء بیماری های خاصی که مجوز دریافت واکسن دارند، معرفی نشده است.

مراکز بهداشت و بیمارستان ها از تزریق واکسن کرونا برای بیماران ITP خودداری می کنند و اظهار می کنند که تنها بیماران:

  • پیوند اعضاء
  • سرطانی
  • دیالیزی

می توانند واکسن دریافت کنند و جالب است که ITP، لوپوس، دیابت و MS و بسیاری از بیماری های خاص دیگر در این لیست قرار ندارد.

بیماران ITP به دلیل افت پلاکت در اثر بیماری های عفونی/تنفسی و یا به دلیل ضعف ایمنی در اثر اسپلنکتومی (برداشتن طحال) می بایست در اولویت دریافت واکسن باشند.

به محض دریافت اخبار بیشتر یا تغییر این شرایط، از طریق همین صفحه شما را در جریان خواهیم گذاشت.


بروز رسانی: 20 مرداد – واکسن کرونا برای ITP اعلام شد

طبق اطلاعیه های وزارت بهداشت در تاریخ های 12 مرداد و 19 مرداد 1400 واکسن کرونا برای بیماری های نقص ایمنی اولیه و ثانویه اعلام شده است.

البته هنوز وبسایت salamat.gov.ir در ثبت نام آنها مشکل دارد، اما به نظر می رسد با توصیه نامه پزشک، تزریق واکسن بلامانع باشد.

پیغام سایت سلامت وزارت بهداشت در حال حاضر به شکل زیر می باشد.

پیغام سایت سلامت وزارت بهداشت به بیماران نادر که بیماری نقص ایمنی ITP نیز جزو آن می باشد.

در پیغام این وبسایت خواسته شده است، در صورتی که جزو بیماران نادر می باشید (که آی.تی.پی نیز یک بیماری نادر در رده بیماری های نقص ایمنی می باشد)، به آدرس https://rda.behdasht.gov.ir مراجعه نمایید. اما در این آدرس فقط اطلاعیه های وزرات بهداشت در این خصوص قرار داده شده است و گزینه ای برای ثبت نام واکسن نیست!


بروز رسانی: 12 مرداد 1400 – خبرهای جدید از واکسن کرونا

وبسایت https://salamat.gov.ir درگاه خود را برای بیماران نادر مانند ITP باز کرده است، اما هنوز امکان ثبت نهایی نیست و تأکید کرده اند که در صورتی که بیماری نادر دارید با معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهر خود تماس بگیرید.

بروز رسانی: 9 خرداد 1400 – خبرهای جدید از واکسن کرونا

به گزارش وبسایت خبرگزاری صدا و سیما استان خراسان رضوی، بیماران خاص با موضوع نقص سیستم اولیه این استان می توانند در ساعات 12 تا 13 در بیمارستان امید واکسن بزنند.

  • لطفاً اگر موفق به دریافت واکسن در این استان شدید، دکتر آی.تی.پی را نیز با خبر کنید.
امکان تزریق واکسن کرونا برای بیماران ITP در استان خراسان رضوی، مشهد، بیمارستان امید

همچنین هشتم خرداد ماه علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد که بیماران خاص از اول تیر ماه می توانند واکسن بزنند، اما باز هم ITP در لیست بیماری ها نیست و بیماری های هموفیلی، تالاسمی و دیابتی اعلام شده است.


بروز رسانی: 26 اردیبهشت 1400 – – خبرهای جدید از واکسن کرونا

به نقل از اقتصاد نیوز:

– استفاده از واکسن آسترازنکا در موارد ضعف سیستم ایمنی

با توجه به ماهیت واکسن که ویروس غیر تکثیر شونده است، بنابراین چنانچه افراد HIV مثبت، افراد با ضعف سیستم ایمنی و یا افراد دچار بیماری‌های اتوایمیون جزو گروه‌های اولویت‌دار، در ریسک بالای ابتلا(مانند کارکنان بهداشتی درمانی) یا عوارض ابتلا به بیماری (دارای بیماری زمینه ای) هستند، واکسینه شوند.

همچنین توصیه می‌شود افرادی که ایمونوگلوبولین و یا آنتی بادی منوکلونال دریافت کرده‌اند تا ۹۰ روز بعد از دریافت این فراورده‌ها، واکسن را به تعویق بیندازند تا از تداخل واکنش سیستم ایمنی جلوگیری شود.